Playing via Spotify Playing via YouTube
Skip to YouTube video

Loading player…

Scrobble from Spotify?

Connect your Spotify account to your Last.fm account and scrobble everything you listen to, from any Spotify app on any device or platform.

Connect to Spotify

Dismiss
May 4

Kaczmarczyk & Skolias Directions In Music: RAY CHARLES

With Paweł Kaczmarczyk, Dawid Fortuna and 2 more artists at Harris Piano Jazz Bar

Don't want to see ads? Upgrade Now

Date

Friday 4 May 2012 at 9:30pm

Location

Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28, Kraków, 31-010, Poland

Tel: +48124215741

Web:

Show on map

Buy Tickets

Description

4 maja zapraszamy na koncert poświęcony genialnemu Ray’owi Charles’owi.
Artyści przedstawią przygotowane przez Pawła Kaczmarczyka nowoczesne jazzowe aranżacje przebojów wielkiego Ray'a, m.in. I Can't Stop Loving You, Hit The Road Jack, Unchain My heart, Don't Set Me Free, Here We Go Again.
Na scenie muzykom towarzyszyć będzie wybitny wokalista JORGOS SKOLIAS.
Przybywajcie!

KACZMARCZYK/SKOLIAS Directions in Music: RAY CHARLES @ Harris, Kraków

Jorgos Skolias - vocal
Paweł Kaczmarczyk – piano
Maciej Adamczak – double bass
Dawid Fortuna – drums

4.maja 2012
godz. 21.30
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków
http://www.harris.krakow.pl/
tel. (12) 421-57-41

Rezerwacje:
E-mail: rezerwujestolik@gmail.com
Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu do nabycia w Harris Piano Jazz Bar oraz w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego).

RAY CHARLES
pianista, wokalista, kompozytor
Urodzony w pogrążonej w kryzysie Albany, Ray Charles Robinson zakochał się w muzyce już jako dziecko. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jeszcze przed ukończeniem 5 lat. Wkrótce potem był świadkiem utonięcia swojego brata George'a. Chłopiec obwiniał się za tę tragedię, a niedługo później, między innymi na skutek traumy, zaczął stopniowo tracić wzrok. W wieku siedmiu lat był już całkowicie niewidomy. Dzięki poświeceniu matki nauczył się poruszania w świecie.W marcu 1948 roku, w wieku 17 lat, Ray przejechał autobusem prawie cały kraj, aby tak jak Nat King Cole i Charles Brown zacząć karierę pianisty w Seattle. Szybko stał się na tyle popularny, aby podpisać kontrakt nagraniowy z Jackiem Lauderdale i jego firmą Swingtime Records. Swój pierwszy singiel dla Swingtime Records nagrał w 1949 roku. Lauderdale zdecydował, aby Ray zaczął koncertować wspólnie z gitarzystą R&B, Lowellem Fulsonem. Młody Charles większość czasu spędzał samotnie w hotelowych pokojach. Zaczął wtedy eksperymentować z heroiną. Przełom nastąpił na początku lat 50., kiedy Ray podpisał kontrakt z Atlantic Records. Zdecydował się wtedy na coś bardzo w tamtych czasach kontrowersyjnego: łączenie muzyki gospel z bluesem. Rezultaty były porażające i tak kontrowersyjne, że jego wczesne przeboje były zakazane przez wiele rozgłośni radiowych. Znany teraz jako Ray Charles (zrezygnował z nazwiska Robinson, aby nie być mylonym z bokserem, Sugar Rayem Robinsonem), w 1956 roku nagrał przełomowy utwór "I've Got a Woman". Kolejnymi hitami były "What'd I Say", "Drown in My Own Tears", "Unchain My Heart" i "Hit the Road Jack". Mając zaledwie dwadzieścia kilka lat, Ray Charles został nazwany słowem bardzo rzadko używanym wtedy w przemyśle muzycznym nazwano go "geniuszem".W czasie trwania swojej kariery, Ray Charles zdobył 12 nagród Grammy, a w 1988 roku nagrodę Grammy za życiowe osiągnięcia. Jego 76 utworów znalazło się na listach przebojów, a łącznie nagrał ponad 75 albumów. Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i trudnościach, jakie musiał pokonać, aby zaistnieć w świecie muzycznym. Zebrał ponad 20 milionów USD, aby pomagać czarnym Amerykanom w edukacji, dążeniu do sztuki. Zmarł w wieku 73 lat.

DIRECTIONS IN MUSIC to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.
Zrealizowane projekty:
Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
Directions In Music: DEXTER GORDON (Piotr Baron)
Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
Directions In Music: THELONIOUS MONK (Karol White)
Directions In Music: ELVIN JONES (Kazimierz Jonkisz)
Directions In Music: WOODY SHAW (Piotr Schmidt)
Directions In Music: ERIC DOLPHY (Maciej Obara)
Directions In Music: ZBIGNIEW SEIFERT (Mateusz Smoczyński)
Directions In Music: STAN GETZ (Janusz Muniak)
Directions In Music: CHET BAKER (Robert Murakowski)
Directions In Music: SAM RIVERS (Marek Pospieszalski)
Directions In Music: SŁAWOMIR KULPOWICZ (P.Jarzębski, J.Stefański)

Jorgos Skolias – wokalista niesforny

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", skupiającej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim ,Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

www.skolias.strefa.pl

Paweł Kaczmarczyk

Jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Jeszcze jako licealista zaczął wraz ze swym zespołem brać udział w festiwalach jazzowych, zdobywając pierwsze wyróżnienia i nagrody. W roku 2000 rozpoczął nieformalną edukację pod egidą legendarnego jazzmana Janusza Muniaka, w którego zespole gra gościnnie po dziś dzień. Wielokrotnie wybierany „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników Jazz Forum. Zarówno jego pierwsza płyta "LIVE” (Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski Trio), jak i kolejna „Audiofeeling” zebrały deszcz pozytywnych recenzji, ale dopiero album „Complexity in Simplicity” wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Paweł Kaczmarczyk został tym samym trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim - ECM) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Płyta została „Albumem Roku” według czytelników Jazz Forum, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku”. Obecnie artysta intensywnie koncertuje ze swoim zespołem PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND, a także udziela się gościnnie w innych zespołach i projektach.

http://pawelkaczmarczyk.com/
http://www.myspace.com/audiofeeling

Maciej Adamczak

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dawid Fortuna

Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie - 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami - Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację - TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem. Paweł Kaczmarczyk

Line-up (4)

Don't want to see ads? Upgrade Now

2 went

Shoutbox

Javascript is required to view shouts on this page. Go directly to shout page

Don't want to see ads? Upgrade Now

API Calls